Karaburun Rehberi

Karaburun’a Nasıl Gidilir?

Karaburun’a Nasıl Gidilir?

Karaburun’da Nerelerde Denize Girilir?

Karaburun açık denize baktığı için ilçenin koyları tertemiz sulara sahiptir. Kıyı şeridinin bol virajlı ve girintili çıkıntılı olması sebebiyle koyların bazıları oldukça küçüktür. Bu da bir çok koyun bakir ve tenha kalmasını sağlıyor. Dolayısıyla Karaburun’un merkezindeki o sakin ve huzurlu atmosfer, koylarında da hissediliyor. Karaburun merkezde denize girmek isterseniz, gitmeniz gereken yerler Bodrum Koyu ve Kuyucak Koyu’dur. Mordoğan’da ünlü Ardıç Koyu’nun yanı sıra Azmak Koyu, Manal Koyu ve Körfez Koyu’nda da yüzebilirsiniz. Yeniliman, Badembükü ve Denizgiren de tıpkı Mordoğan gibi Karaburun’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında, Akvaryum Plajı olarak da bilinen İncirliköy Plajı da Karaburun Yarımadası’nda denizin tadını çıkarabileceğiniz noktalardan biridir.

Karaburun’da Ne Yapılır?

Karaburun’un harika koylarında sadece denize girmekle yetinmek istemiyorsanız bir dalış merkezine uğrayıp dalış yapabilirsiniz. Eğer şanslıysanız özellikle yaz aylarında bir su samuruna, soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir Akdeniz fokuna ya da bir su kaplumbağasına rastlamanız mümkün. Çünkü Karaburun’un koyları deniz canlısı türleri bakımından oldukça zengin noktalardır. Karaburun’da ayrıca Sarpıncık köyüne uğramalı ve Sarpıncık Deniz Feneri’ni görmelisiniz. Eğer formunuza güveniyorsanız, yarımadanın inişli çıkışlı yollarında bisiklete binebilir ya da trekking de yapabilirsiniz. Yol boyunca göreceğiniz lavantaların, nergislerin, hanımellerinin fotoğraflarını çekmeyi de unutmayın!

https://www.enuygun.com/ucak-bileti/karaburun-da-yapilacaklar/

Karaburun’da Ne Yenir?

Üç tarafı denizlerle çevrili olan bir beldede balık yemeden dönmek tabii ki olmaz. Karaburun’daki balık lokantalarının önemli bir bölümü merkezdeki İskele mevkiinde sıralanıyor. Bu restoranlarda en rağbet gören balık türleri ise kefal ve barbundur. Balık köftesinin ve sardalya buğulamanın da tadına mutlaka bakmalısınız. Ege’ye kadar gelmişken, yörenin zeytinyağlı harika mezelerden tatmadan da dönmemelisiniz. Bölgede turp otu ve enginar salataları oldukça ünlü. Ayrıca acı ot kavurması, radika, hurma zeytini, sarmaşık ve kuşkonmaz kavurması gibi lezzetler de Karaburun’da sizi bekliyor.

Karaburun Otelleri kültürünün ayrılmaz bir parçası da birbirinden lezzetli yerel restoran ve mutfaklardır. Karaburun’un yöresel mutfağı Ege ve Akdeniz mutfağından izler taşır. Zeytinyağlılar, salatalar, otlar ve yeşillikler ön plandadır. Bölgede genellikle deniz ve balık ürünleri de tüketilir. Yöresel mutfakta radika, hurma zeytini, turp otu ve enginarla yapılan salatalar meşhurdur. Çeşitli otların karışımı ile yapılan acı ot kavurmasını da tadabilirsiniz. Bu lezzetlerin dışında sarmaşık ve kuşkonmaz kavurması, kabak çiçeği dolması, dede sarığı, katmer, keşkek, arap saçı yemeği ve arap saçı köftesi, fırında ceviz tatlısı, nişan, fava, nohutlu bulgur ve pirinç pilavı, pelte, cevizli kırma ve höşmerim gibi değişik lezzetlerin ve yemeklerin tadına bakabilirsiniz.   

Karaburun’da isterseniz otelimizin altında yer alan İskele Restoranda, gün batımına karşı harika bir balık keyfi yapabilirsiniz. Taze mevsim balıklarının ve deniz ürünlerinin tadına, zeytinyağlı meze çeşitleri eşliğinde bakabilirsiniz. Sübye yumurtası güveci, balık köftesi, tuzda lagos, midye kızartması, midye dolma, asma yaprağında barbun, sardalya buğulama gibi deniz ürünlerini ve balıklarını farklı şekilde deneyebilirsiniz.

Karaburun’a giderken ilk karşınıza çıkan köy Mordoğan’da Marina Restoran Osman’ın Yeri ve Deniz Feneri Balık Evi en iyi balıkçılar, Problem’in Yeri ise Ödemiş köftesi ve çorbaları ile ünlü. İkinci durak Balıklıova’da Garip’in Yeri ve Manzara Restaurant Balıklıova’nın lezzet durakları. Sonraki durak ise Karaburun. Karaburun İskelesinde yer alan Kalyon RestaurantNumber 1 Restaurant ve Albatros Balık Restoran, Saipaltı Rıhtım’daki Saipaltı Restaurant balıkseverlerin vazgeçemediği adresler. Ildırı’ya doğru ilerlerken Ildırı İskele Balıkçısında güneşi batırırken balık keyfi ile tamamlamak ise en keyiflisi.

Karaburun Önemli Telefonlar

×

Powered by WhatsApp Chat

× How can I help you?